سریال خاتون
سریال جیران

سریال ساخت ایران 3

سریال راز بقا

سریال سودا

آموزش نحوه انتخاب راکت بدمینتون مناسب

تاریخ : 1396.12.08
نظرات : 0

پاسارگاد اسپورت : بسیاری از افراد تصور میکنند که هرچقدر قیمت وسیله ای گرانتر باشد ، بسیار خوب و برای آنها مناسب است .در صورتیکه نمی دانند که میبایست بنا بر نیاز خود ، وسیله مورد نیازشان یافته و تهیه نمایند. در این مبحث قصد داریم تا نحوه انتخاب و خرید راکت بدمینتون مناسب هر فرد را شرح دهیم  تا افراد با یافتن راکت مناسب خود ، در ورزش انتخابی ، موفق شوند. مشخصات و ویژگیهای هر نوع از انواع راکت ، در ادامه شرح داده شده است.

 

آموزش بدمینتون

 

راکت هاي مبتدي :
راکت هاي بيسيک و پايه معمولا از جنس آلومينيوم  يا آلومينيوم بهبود داده شده مي باشند که به بازيکنان تازه کار و مبتدي بيشتر توصيه مي گردد. علت اين توصيه مقاومت بيشتر اين راکت ها در مقابل ضربات ناشي از اشتباه بازيکنان به زمين يا راکت پارتنر خود در بازي دونفره مي باشد.

بازيکنان مبتدي و پايه بايد اين نکته را بدانند که راکت هاي بيسيک و متوسط جوابگوي تمرينات آنها تا مدت زيادي خواهد بود. علت توصيه راکت هاي پايه و متوسط به بازيکنان تازه کار به دو دليل است:

1- مقاومت بيشتر راکت در ضربه اشتباه به زمين و راکت ديگران در اثر ضربه اشتباه مي باشد که امري اجتناب ناپذير در زمان پادگيري مي باشد.
2- مشخص شدن سبک بازيکنان در ابتداي کار است که اين انتخاب احتياج به زمان لازم تا رسيدن به حد متوسط يا حرفه اي دارد. انتخاب اشتباه راکت مي تواند در دراز مدت به اذيت شدن مچ بازيکنان و همچنين پايين اوردن کيفيت ضربات منجر شود.


راکت هاي متوسط :
پس از راکت هاي بيسيک که معمولا به طور کامل از آلومينيوم مي باشد، نوبت به راکت هاي متوسط مي باشد که معمولا جنس شفت آن ها از کربن با مدول انعطاف پايين ( به دليل سبک تر شدن راکت ها و دادن انعطاف کافي ) و جنس فريم آن ها از آلومينيوم مي باشد. البته با اضافه کردن تکنولوژي هاي مختلف نظير تغيير شکل فريم و شفت راکت يا مواد تشکيل دهنده راکت ها، مي توان کيفيت راکت ها را بالا برده که طبيعتا به قيمت راکت نيز افزوده مي شود.

راکت هاي حرفه اي :
راکت ها از جنس کربن گرافيت که مورد پسند بازيکنان حرفه اي مي باشند نيز با تغيير کيفيت کربن، راکت بازدهي بالاتري براي بازيکن ايجاد مي کند. اين افزايش کيفيت کربن راکت که منجر به سبکتر شدن راکت و بهتر شدن حرکت راکت در هوا موقع ضربه زدن مي شود. نکته منفي اين راکت ها شکننده تر شدن راکت ها در هنگام برخورد با جسم سخت است. علت اين امر بهبود کيفيت بالاي گرافيت در راکت است که ترد شدن راکت را به دنبال دارد.

راکت ها از نظر تعادل و استراتژي بازي به سه دسته تقسيم مي شوند:
1- کنترلي
2- ترکيبي
3- قدرتي يا تهاجمي يا حمله اي
4- سرعتي

راکت هاي کنترلي :
اين دسته از راکت ها داراي هد يا فريم سبکتري بوده و به همين جهت بازيکنان قدرت کنترل بالاتري روي ضربات خواهد داشت، چرا که با سبک تر شدن فريم راکت بازيکنان با دقت بالاتري به توپ ضربه خواهد زد. البته ميزان انعطاف راکت که اساسا توسط شفت ايجاد مي شود نيز در اين امر تاثيرگذار است.

راکت هاي ترکيبي :

در اين دسته از راکت ها وزن راکت به طور متعادل در کل راکت توزيع شده و عموما از نظر انعطاف شفت، انعطاف متوسطي دارند.

راکت هاي قدرتي يا تهاجمي يا حمله اي :
در اين راکت ها بالانس راکت به سمت فريم يا هد راکت مي باشد و عموما از تمرکز وزن بيشتري در نميه بالايي فريم يا هد راکت برخوردار هستند و همچنين انعطاف شفت راکت تاثير زيادي از نحوه انتقال قدرت ضربه مي گذارد.

راکت هاي سرعتي :
ويژگي سرعت راکت هاي بانی اسپرت محدود به نوع خاصي از راکت ها نمي شود، چرا که با طراحي خاص فريم و شفت راکت هاي بانی اسپرت اين ويژگي در تعداد زيادي از راکت ها ديده مي شود.

به کمک علم روز و تکنولوژي بالا و همچنين استفاده از افراد متخصص در زمينه طراحي آيروديناميکي، سعي بر آن شده که ميزان اصطکاک با هوا به حداقل برسد تا با استفاده از ويژگي سرعت بالا، بازيکنان لذت بيشتري از ضربات خود با راکت هاي بانی اسپرت ببرند و در نهايت تيجه ي بهتري کسب کنند.

قابل ذکر است که راکت هاي حرفه اي بانی اسپرت با طراحي منحصر به فرد و شفت، به هر چه بيشتر شدن بازدهي راکت کمک مي کند و اين طراحي منحصر به فرد به همراه تکنولوژي هاي جديد نظير فناوري نانو و يا فريم هاي آيروديناميک به هر چه بيشتر سرعتي شدن راکت و قدرت مانور و حرکت بيشتر در هوا کمک مي کند.

دسته بندی :  بدمینتون

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا