سریال خاتون
رئالیتی شو پدر خوانده

سریال خون سرد

پوست شیر

سریال جیران

آموزش نحوه انتخاب راکت تنیس

تاریخ : 1396.12.06
نظرات : 0

پاسارگاد اسپورت : این مقاله می تواند برای کلیه افرادی که می خواهند این ورزش فوق العاده را شروع کنند و حتی افراد حرفه ای مفید واقع شود. در ادامه با نحوه و اصول خرید راکت تنیس مناسب آشنا خواهید شد. 

 

آموزش تنیس

 

اگر شما مبتدی هستین و قراره تازه بازی با تنیس را شروع کنید یا اینکه شروع کردید ، توصیه میکنیم از راکتهای قدرتی استفاده کنید که خودش بتواند قدرت لازمو به توپ وارد کند چون شما اول راهید و شاید تجربه لازمو برای زدن ضربه مناسب و ایجاد قدرت مناسب نداشته باشید.  این راکت ها با افزایش قدرت ضربه های شما ،باعث بهتر شدن بازی شما می شوند و از این جهت به این راکت ها Game Improver هم می گویند.

اصولا مبتدی ها ضربه زدنشون کوتاه و با سرعت پایین می باشد، به همین دلیل بهتر است راکتی که استفاده می کنند ویژگی های زیر را داشته باشد :

- Power Level: High
- Stroke Style: Compact
- Swing Speed: Slow
 

راکت های تنیس قدرتی معمولاً Oversize هستن یعنی اندازه ی صفحه شون از 105 بزرگتره و حتی ویلسون یه راکت تنیس داره که اندازه ی صفحه اش 137 اینچه. تعدادی از تولید کننده ها مثل ویلسون راکت هاشون و بر اساس کنترلی و سرعتی بودنشون تفکیک کردند ... مثلا عد 1 در راکت های تنیس ویلسون به معنای بیشترین قدرت و عدد 6 به معنای بیشترین کنترل می باشد .

8 ویژگی که باید قبل از خرید راکت تنیس بدونیم :

head light and head heavy صفحه سنگین و سبک راکت تنیس :
در راکت تنیس صفحه سبک نقطه تعادل در نیمه پائین یا طرف دسته قرار دارد ، که مانور و تاب ( سوئینگ ) را راحت تر می کند . در راکت تنیس صفحه سنگین بیشتر وزن در نیمه بالای راکت یا بالای صفحه قرار دارد ، که قدرت بیشتری تولید می کند . بازیکنهای انتهای زمین عموما صفحه سنگین را ترجیح می دهند در حالیکه بازیکنهای سرو و والی صفحه سبک را می پسندند.

beam عرض قاب راکت تنیس :
به نمای دید از بغل راکت تنیس ، عرض راکت گفته میشود . هرچقدر عرض راکت تنیس بیشتر باشد سفت تر و قدرتی تر می باشد و هرچقدر باریک باشد دارای راحتی و انعطاف بیشتری می باشد . در حال حاضر طول و عرض متفاوتی از راکت تنیس موجود می باشد که مخلوطی از قدرت و انعطاف می باشد

stiffness سفتی یا استحکام راکت تنیس :
وقتی شما به توپ ضربه می زنید ، قاب راکت تنیس هر چقدر خم می شود، نشانه میزان استحکام است . راکتهای تنیس سفت تر کمتر خم شده و قوی تر به توپ ضربه می زنند . برخی از راکتهای تنیس جدید دسته و صفحه راکت را با استحکام متفاوتی می سازند .

vibration ارتعاش راکت تنیس :
بر خلاف شک که نیروی اولیه حاصل از ضربه است ،  ارتعاش حرکت به جلو و عقب قاب و سیم راکت است که بعد از ضربه مدتی می ماند .

power zone منطقه قدرت راکت تنیس :
نقطه ای در حوالی وسط راکت تنیس که هنگام برخورد با توپ ، ترکیبی از قدرت و راحتی را تولید می کند.

tention میزان کشیدن زه راکت تنیس :
بالاترین میزان مجاز کشیدن زه راکت تنیس ، کنترل بیشتری می دهد . در کشیدن کمتر زه راکت تنیس ، قدرت و راحتی ضربه بیشتر می شود . زه با کمترین قطر یعنی شماره ۱۷ قدرت و چرخش توپ را بیشتر می کند. در حالیکه زه های کلفت تر با دوام تر هستند.

shock شک راکت تنیس :
هنگم ضربه زدن توپ با راکت تنیس ، نیروی فوق العاده ای به نام شک به وجود می آید . نیروی چرخشی هم در برخورد توپ به کناره راکت به وجود می آید . استفاده از نوار سربی بالای راکت ، زه های شل تر ، گریپ بزرگتر و راکت با انعطاف بیشتر ، نیروی شک را کاهش می دهد .

صفحه راکت تنیس :
هر چقدر صفحات راکت تنیس بزرگتر باشد نقطه قدرتی بیشتری دارد . بازیکنان حرفه ای هم صفحه کوچک را انتخاب می کنند چون صفحات بزرگ کنترل سخت تری دارند . مثلا 105 اینچ مربع منطقه قدرتی بیشتری دارد .

برای انتخاب راکت، شما می بایست نوع بازی خود را با توجه به سه سوال زیر مشخص نمایید.

۱- تاب ( سوینگ ) شما چگونه است.؟
۲- روش بازی شما چیست؟
۳- قدرت ضربات شما چگونه است؟

تاب ( سوئینگ ) شما چگونه است ؟
به بک هند و فور هند خود توجه کنید . چنانچه تاب کوتاه و فشرده دارید راکتی می خواهید که به شما قدرت بدهد . در مقایسه بازیکنی که تاب طولانی و درازی داشته باشد با راکت قدرتی توپش به خارج زمین می رود .

روش بازی شما چیست ؟
چنانچه از انتهای زمین ضربات قوی می زنید راکت با مانور بالا مثل سرو و والی لازم ندارید . راکت با قدرت می خواهید .در عوض برای بازی سرو و والی نیاز به راکت با مانور بالا دارید .

چقدر قوی بازی می کنید ؟
برای کسی که زننده ضربات قوی می باشد راکت با صفحه متوسط مناسب است که کنترل شما را بهتر کند . در عوض بازیکنی که ضربات قدرتی کمتری دارد باید به دنبال راکت سفت و محکم با صفحه بزرگ باشد که با کمترین تلاش قدرت زیادی ایجاد کند . برای کسی که روش آماده نگهداشتن راکت برای ضربه زدن را ندارد همیشه ضربه زدن به توپ دیر می شود . در این صورت راکت سبک با صفحه بزرگ برایشان مناسب هست که چنانچه با وسط صفحه راکت هم نزنید اشکالی نداشته باشد . 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b.sport

دسته بندی :  تنیس

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا